С човек по-малко "Арсенал" измъкна точка в зрелищно дерби с "Челси"

С човек по-малко Арсенал измъкна точка в зрелищно дерби с Челси

© Reuters

С едва два точни удара за цял мач и с човек по-малко повече от час, „Арсенал“ успя да стигне до точка в дербито с „Челси“ от 24-ия кръг във Висшата лига. Лондонският сблъсък на „Стамфорд бридж“ завърши 2:2, въпреки че домакините доминираха през цялото време.

„Челси“ два пъти повеждаше чрез Жоржиньо от дузпа в 28-ата и Сесар Аспиликуета в 85-ата минута. „Арсенал“ обаче стигне до равенството с единствените си точни удари в срещата. Габриел Мартинели се разписа в 63-ата, а Ектор Бейерин вкара в 87-ата минута.

62 минути „Арсенал“ игра и с човек по-малко заради червен картон на централния бранител Давид Луиз.

Точката остави „Челси“ с актив от 40 точки, на пет от третото място. Сините обаче имат аванс от шест точки пред преследвача си „Манчестър юнайтед“. „Арсенал“ е 10-и в таблицата с 30 точки, като няма победа от 1 януари, записвайки три поредни равенства.

„Артилеристите“ са с шест победи, 12 равенства и шест поражения от началото на сезона.

Гостите останаха рано с човек по-малко заради червен картон на Давид Луиз. Централният защитник беше изгонен, след като фаулира в наказателното поле Тами Ейбрахам, а „Челси“ получи дузпа.

Грешката дойде от Шкодран Мустафи, който върна много лошо топката към своя вратар и така позволи на Ейбрахам да изскочи сам срещу опразнената врата.

© Reuters

От бялата точка Жоржиньо стреля точно в долния ляв ъгъл на Бернд Лено и изведе „Челси“ напред в 28-ата минута.

До края на първата част „Арсенал“ така и не направи нищо в атака, а се задоволи да задържи резултата със само гол пасив. „Артилеристите“ не успяха да отправят нито един удар за 45 минути.

През втората част ситуацията на терена не се промени драстично – „Челси“ нападаше и държеше топката, докато „Арсенал“ се защитаваше. Тимът на Микел Артета не показа по никакъв начин, че има различни идеи как да играе в атака, но извади и късмет.

В 63-ата минута „Арсенал“ успя да изравни след невероятен рейд на тийнейджъра Габриел Мартинели.

© Reuters

Мустафи изчисти с глава центриране от корнер, а Мартинели пое топката на около 30 метра пред вратата на своя тим. Бразилецът напредна сам, възползва се от подхлъзване на Н’Голо Канте около централния кръг, продължи и с хладнокръвен удар преодоля Кепа Арисабалага – 1:1.

Това беше и трети гол на 18-годишния нападател във Висшата лига и общо 10-и от началото на сезона във всички турнири.

Попадението стъписа „Челси“ за период от около 15 минути, но след това сините отново наложиха пълен контрол. Футболистите на Франк Лампард притиснаха гостите и благодарение на численото си предимство, държаха „Арсенал“ далеч от своята врата.

© Reuters

Пет минути преди края на двубоя капитанът на домакините Сесар Аспиликуета изведе тима си напред. Той засече центриране на Калъм Хъдсън-Одой.

„Арсенал“ обаче отказа да се предаде и само две минути след гола на Аспиликуета успя да изравни. Десният бранител Ектор Бейерин с диагонален удар с левия крак изненада сънародника си Арисабалага.

© Reuters

Испанецът не беше вкарвал във Висшата лига от януари 2018 г. Той ознаменува и завръщането си в игра след дълго лечение на контузия.

В друг интересен мач от програмата „Манчестър сити“ победи „Шефийлд юнайтед“ с 1:0, но срещна големи проблеми при гостуването си на новака. Тимът на Пеп Гуардиола трябваше да чака четвърт час преди края, за да стигне до гол.

В герой се превърна Серхио Агуеро, който се разписа в 73-ата минута. Аржентинецът вкара само пет минути след появата си на терена от резервната скамейка. Асистенция за гола даде Кевин Де Бройне, негова 15-а за сезона във Висшата лига.

© Reuters

С успеха „гражданите“ записаха пети мач без загуба и се утвърдиха на втората позиция, като вече имат шест точки повече от „Лестър“, който е и с мач по-малко.