"Ливърпул" потрепери, но измъкна нова победа във Висшата лига

Ливърпул потрепери, но измъкна нова победа във Висшата лига

© Reuters

Ливърпул“ направи важна стъпка в похода си към титлата във Висшата лига. С човек по-малко в заключителните минути мърсисайдци удържаха победата с 2:1 при домакинството си на „Брайтън“.

Важна роля за успеха на червените имаше Върджил ван Дайк с двата си гола през първата част. В 76-ата минута необмислена игра с ръка извън наказателното поле на вратаря Алисон му коства изгонване, като „Брайтън“ върна един гол чрез Люис Дънк и донесе напрежение в края.

Тимът на Юрген Клоп устоя и с успеха си събра 40 точки. „Ливърпул“ е водач в класирането, като увеличи преднината си на 11 точки пред шампиона „Манчестър сити“, който допусна грешка по-рано през деня. „Лестър“ също е с 29 точки, но и с мач по-малко.

Положенията пред вратата на „Брайтън“ заваляха още от началото. „Ливърпул“ организира бърза атака, преминала с няколко докосвания през Алисон, Анди Робъртсън и Садио Мане. Топката стигна до Роберто Фирмино, чийто удар беше спасен акробатично от Мат Райън.

© Reuters

В 18-ата минута червените откриха резултата, когато Ван Дайк засече с глава центриране от фаул на Трент Александър-Арнолд. Малко по-късно Мане пропусна да удвои с удар отблизо, който Райън спаси.

Голът падна шест минути по-късно отново след статично положение. Ван Дайк вкара второто си положение по идентичен начин на първото, след като засече на първа греда с глава центриране на Александър-Арнолд.

„Брайтън“ погледна по-смело в атака и в края на първата част можеше да се върне в мача. Защитата на „Ливърпул“ подцени центриране отляво, при което Дънк беше оставен сам срещу вратаря, но защитникът стреля встрани.

През втората част добра атака отдясно намери Аарън Конъли в наказателното поле, който се завъртя и стреля, но Алисон се намеси стабилно. В ответната атака Алекс Окслейд-Чембърлейн пропусна да убие интригата в мача.

© Reuters

Залогът се върна в 76-ата минута, когато Алисон получи червен картон за преднамерена игра с ръка извън наказателното поле. Вратарят на „Ливърпул“ беше излязъл рисковано, за да пресече дълго подаване.

Неговото място зае Адриан, който докато оправяше стената за свободния удар, Дънк се възползва и вкара топката в опразнената врата. В ситуацията грешката беше на стража на червените, тъй като съдията вече беше дал сигнал за изпълнение.

В края имаше напрежение, като Адриан изпусна топката и си създаде неприятности при един от ударите към вратата. Все пак „Ливърпул“ устоя и грабна трите точки.